7.5.26

Hradec nad Moravicí

Magistrát města Přerov připravil pro seniory řadu zájezdů zdarma.Jednoho z nich jsem se zúčastnila a to na zámek Hradec nad Moravicí a exkurze do výrobny Marlenka ve Frýdku-Místku.

Město Hradec nad Moravicí leží v okrese Opava v jedné ze tří historických zemí Česka-Slezsku.  
Bílý i červený zámek nechal postavit Přemysl Otakar II.a za své éry se dočkal několika změn.Pobývalo zde mnoho významných osobností. První zmínka pochází z r.1078.Po smrti Přemysla Otakara II.zde sídlila jeho vdova Kunhuta spolu se svým milencem Závišem z Falkenštejna.Hradcem se prohnalo i husitské vojsko,které má zde pod městským hřbitovem malý památník.Posledními majiteli zámku bylo několik generací pánů Lichnovských .V držení hradeckého panství se vystřídalo 8 knížat a hrabat Lichnovských v šesti generacích.Každý z nich byl individualitou mimořádného vzdělání,zájmů, schopností a vybraných stylů.Tento malebný zámecký komplex se skládá ze dvou částí:
1.Bílý zámek-klasická rezidence s luxusně zařízenými reprezantačními salony
2.Červený zámek-novogotický hospodářský areál.který byl postaven v 19.století
Zámek byl vyhlášen národní kulturní památkou a je přístupný veřejnosti

V r.1778 přešlo hradecké panství na pruskou knížecí rodinu Lichnovských,kteří na počátku 19.století po požáru zámek adaptovali v empírovém slohu. 
Dominantou hradního ostrohu je novogotická Bílá věž,postavená  podle vzoru středověkých obranných obytných věží v letech 1884-1891,která nabízí výhled na okolní krajinu.




Červený zámek je Novogotický hospodářský areál z 19.století.








Při procházce Bílým zámkem se prochází luxusně zařízenými salony.








Na zámku pobývali hudební sklůadatelé Ludwig van Beethoven,Ferenc Liszt a houslista Nicolo Paganini.Svědčí o tom i zachovalé hudební nástroje.

Křišťálový lustr ve velkém sále se skládá z 8 500 skleněných sklíček a je osazen 80 svíčkami.Jeho světlo se efektně odráží v protilehlých benátských zrcadlech.Váha těchto lustrů se pohybuje okolo 15kg i více.

Velmi hezká je i zámecká kaple


Kromě zámku stojí za návštěvu i renesanční kostel sv.Petra a Pavla ve městě,ale bylo zamčeno,tak jen přes mříž.


Po prohlídce zámku jsme měli dobrý oběd a potom nás autobus odvezl na exkurzi do Frýdku do závodu Marlenka.Zhlédli jsme film o historii závodu,pak jsme prošli celou výrobnou známých zákusků,kde se ovšem nesmělo fotit.Na závěr jsme dostali kávu a talířek zákusků jako odměnu.

V podnikové prodejně bylo možné si zakoupit různé jejich výrobky,které vyvážejí do mnoha zemí.



11 komentářů:

  1. Evi,krásný zájezd.Zajímavá věž a líbí se mi moc Červený zámek.Mám ráda takové stavby.A sladké zakončení na závěr,marlenku znám.
    Do těch míst se nepodívám je to od nás daleko a tak jsem se moc ráda podívala.
    Hezký sváteční den

    OdpovědětVymazat
  2. Evičko, moc ráda jsem se podívala na tvé fotky! Krásné místo - byla jsem tam s našima jako malinká a pak až před covidem a moc jsem si tu návštěvu užila.
    A příprava medovníku by mě taky zajímala, párkrát jsme ho dělaly s dcerou doma...
    Přeji příjemný sváteční den. Helena

    OdpovědětVymazat
  3. Nádherný zájezd. Hradec nad Moravicí vůbec neznám. Díky za ukázku. Lustry jsou skvostné, ale umývat bych je nechtěla. Závěrečná sladká tečka mi probudila chuťové buňky, jdu si uvařit kávu. Krásný víkend přeje Večernice

    OdpovědětVymazat
  4. Evičko zámek jsme navštívili nedávno, také to byl zájezd od magistrátu města. Magistrát nám poskytne 250 km a my sami - klub si zvolíme kam se pojede. Následuje popis zájezdu - itinerář,pak ještě musím vypracovat trasu km a časově od výjezdu až k návratu. Což značí určit časový plán všech zastávek příjezdů a odjezdů. Je to náročné a jak sama víš, není na světě člověk té, který se zavděči lidem všem. Ty jsi pro nás připravila pěknou fotoreportáž.
    Měj pohodové dny 🍀

    OdpovědětVymazat
  5. Evi,krásné fotky!taky jsem tam několikrát byla...Nádherné kouzelné místo.Pěkné dny!

    OdpovědětVymazat
  6. Také se nám tam moc líbilo a určitě bych si návštěvu ráda zopakovala.

    OdpovědětVymazat
  7. Evi, město vám připravilo moc krásný výlet. Ten zámek znám, má i moc pěkné okolí. Pořídila jsi krásné fotky.

    OdpovědětVymazat
  8. Hradec n. M. jako cíl výletu = výborné místo! Byla jsem tam xkrát a vidím, že nedělali problémy s focením.
    Exkurze do Marlenky byla pro ženy jistě lákadlem, já si občas něco z jejich výroby koupím v Globusu.
    Přeji další podobné výlety. ☺

    OdpovědětVymazat
  9. Nádhera, nádhera, nádhera Maruško. Kochám se Tvými krásnými fotografiemi z míst kam se už nepodívám. Děkuji za nádhernou podívanou.

    OdpovědětVymazat
  10. Moc hezké místo.
    Exkurze po Marlence by se mi taky líbila.
    Měj krásné dny.

    OdpovědětVymazat

Děkuji že jste se zastavili