Minulý víkend jsem s kamarádkou zavítala do Ostravy.Hlavní
důvod byla návštěva divadla Jiřího Myrona,kde jsme zhlédly překrásný balet
Coppélia.Jezdíme tak 3-4x v zimním období s panem profesorem,který je fanda do
divadla a pořádá autobusové zájezdy pro zájemce.Je to výhodné, nemusíme se o
nic starat,zajistí vstupenky,autobus,který nás doveze k divadlu i zpět domů a
ještě rozveze v Přerově po různých zastávkách.Poněvadž byla časová
rezerva,navštívili jsme před představením i nádhernou katedrálu Božského Spasitele.Ale postupně.
Katedrála Božského Spasitele se nachází V Moravské Ostravě uprostřed náměstí Msgre.Šrámka a je druhým největším chrámem na Moravě,hned po velehradské bazilice.Délka budovy je 68m.Nad katedrálou se tyčí dvě symetrické věže vysoké 67 m.Dovnitř se vejde 4 000 lidí.Trojlodní novorenesanční bazilika byla vybudována v letech 1883-1888 podlde plánů Gustava Meretty.
Neorenesanční stavba je zdobena bohatou figurální výzdobou.Katedrála má mohutné průčelí s rozměrným schodištěm a ve štítě stojí kamenná socha Spasitele se sedmi menšími postavami slepých a chromých.Pod štítem po stranáchstojí sochy sv.Josefa a sv.Aloise.Oltář je v moderním stylu,působí velmi dobře
V r.1998 zde byly nainstalovány neobarokní varhany,původem z Německa.Tyto v r.2024 odkoupila farnost v Košicích.
Ostravskou katedrálu čeká velká změna,má získat varhany, na které čeká od 19.století.Příběh varhan je neobyčejný.Původně varhany vznikly v r.1981 pro Palác kultury v Praze a měly 87 rejstříků.Stát na nich nešetřil a objednal ze zahraničí ty nejlepší díly.Byl to v té době nejkvalitnější nástroj,který v Československu v té době vznikl.Ve sjezdovém sále KSČ varhany doprovázely stranické sjezdy .Po r.1989 se ale staly přebytečnými,ale naštěstí se jich ujala Janáčkova filharmonie,která varhany využila v Domě kultury Ostrava.Dnes,vzhledem k plánované výstavbě nové síně pro filharmonii znovu vyvstala otázka,co s nimi bude dál.Ve hře byla i varianta je rozebrat a rozprodat,naštěstí se to nestaloObjevila se i myšlenka na další stěhování varhan a to do ostravské katedrály.Při bohoslužbách tam aktuálně slouží nástroj přivezený z Německa v 90.letech.Pro monumentální prostor katedrály je jejich zvuk bohužel nedostačující.I tak ale budou stávající varhany z katedrály sloužit dál prodeji do menšího kostela.
Po prohlídce baziliky nás čekal kulturní zážitek v divadle Jiřího Myrona.Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava.Založeno bylo v roce 1919.Je nepřehlédnutelným centrem kulturního,duchovního a společenského života občanů Ostravy a širokého okolí.
Ke spokojenosti patří nejen kulturní zážitek,ale i pohoda s uspokojením chuťových buněk
Evi, ta Katedrála je úžasná. Zaujal mne příběh varhan. Tak snad se Katedrála dočká. I divadlo je krásné a honosné. Užili jste si to. Přeji hezký víkend.
OdpovědětVymazatKatedrála je nádherná a líbí se mi i oltář i když je to něco jiného,než jsem zvyklá.Divadlo je také moc krásné.
OdpovědětVymazatParádní akce i s přípitkem.Evi,hezký večer
Evičko, moc ráda jsem díky tobě nakoukla na dvě místa v Ostravě, nebyla jsem tam roky. To info mě tedy pobavilo - sjezd KSČ za zvuku varhan!!! Na fotkách je vidět, že jste si kulturu užily parádně. Moc ti to přeji a posílám pozdravy, Helena
OdpovědětVymazatUrčitě hezký zážitek. Moc vám to přeju.
OdpovědětVymazatHezký večer. 🙂
Obě místa znám od dětství, tak jsem si ráda přečetla, jak to vidí vzdálenější návštěvník. Byla to přínosná akce.
OdpovědětVymazatMoc hezké fotografie. Katedrála je moc pěkná a ztsk děkuji za hezké fotografie. Přeji hezké dny.
OdpovědětVymazat